Portofoliu

IUNIE

Competiția de Tenis de Câmp

Manager de proiect - Emil Sopoian

Echipa - Cristina Dina, Lia Rusu, Florian Salajeanu, Gabi Costin,   Eleonora Halga

21 MARTIE

Concert din seria "inSuflu"

Colegiul de Arte BaiaMare si Clubul Rotary Baia Mare 2005, vã invitã la un eveniment cultural de exceptie:
Marti 21 martie orele 17:00 la Sala Rotary a Colegiului de Arte Baia Mare va avea loc concertul din seria “inSuflu” sustinut de flautistul Matei Ioachimescu, solist international si The Romanian Flute Ensembli. Vã vor încânta genuri muzicale diferite, de la baroc la muzicã cultã contemporanã, într-o formulã instrumentalã formatã din toatã familia de flaute moderne.
Intrarea va fi libera.

Vã asteptam cu drag.

17-18 FEBRUARIE

Cupa ROTARY LA SKI

În perioada 17 - 19 februarie, clubul Rotary Baia Mare 2005, organizează a 14-a ediție a Concursului de schi 2023, cu membrii Rotary, Rotaract, Interact și familiile lor.

Amplasate pe versantul nordic al masivului Mogoșa, cu o lungime de 3600m, cotate ca pârtii de dificultate medie, pârtiile de la Șuior au în dotare:
-un telescaun cu o capacitate de 1.200 persoane/ora
-instalație de producere a zăpezii artificiale pe o lungime de 2700 m
-instalație de nocturna pe o lungime de 1500 m
-mașini speciale pentru nivelarea pârtiilor
Stația de plecare a telescaunului se află la 50 m distanța de terasa complexului.

DETALII CONCURS
1. Concursul se desfășoară pe pârtie de dificultate medie.
2. Timpii de coborâre, printre jaloane, stă la baza întocmirii clasamentului (cel mai mic timp are prioritate).
3. Sambata 18 februarie intre - orele 8 -10 are loc inscrierea participantilor in concurs, (achitarea taxei de participare pentru cei care nu au platit prin virament, inmanarea numerelor de concurs, a tricourilor si a tichetelor pentru telescaun)
- ora 10 - 10.45 urcarea cu telescaunul la cota 1000 m
- poza de grup in fata CABANEI SALVAMONT
- ora 11 - START in cea de a 13 -a editie a CUPEI ROTARY LA SKI în urmatoarea ordine: copii, femei, barbati.

19 DECEMBRIE

Secret Santa

Coordonator - Ionut Ahrițculesei

19 Noiembrie 2022

"Gala Hope" este un concept ce are ca scop strângerea și direcționarea acestora acolo unde este nevoie.

Suma care se va aduna va fi redirecționată către un proiect ce va ajuta la Dotarea cu aparatură necesară nou născuților secției de Neonatologie, condusă de doamna Dr. Margareta Pîrvănoiu, din cadrul Spitalului Județean "Dr. Constantin Opriș", din Baia Mare.

Locație:

Eden by Zetea Events

MEDIEȘUL AURIT - SATU MARE

11 Noiembrie

Distincția "Continuăm împreună"

Primăria Municipiului Sighetu Marmației, Serviciul de Ajutor Maltez - filiala Sighetu Marmașiei și Primăria Oncești, au organizat un eveniment de solidaritate cu poporul ucrainean.

În cadrul evenimentului, au fost acordate diplome din partea organizatorilor celor care au fost și sunt implicați în acțiuni de ajutorare a cetățenilor ucrainieni, atât din Ucraina, cât și din Romnia,

11-12 Noiembrie

Întâlnirea Comitetului inter-țări Franța România Moldova

Clubul Rotary Baia Mare 2005 a primit o diploma de onoare din partea Districtului 1660 ca o incununare a efortului depus pentru ajutorarea cetatenilor ucrainieni.

WhatsApp Image 2022 11 14 at 08.43.29

24 OCTOMBRIE

Ziua Mondială de luptă împotriva poliomielitei

Poliomielita sau paralizia infantilă este o boală infecțioasă, produsă de virusul poliomielitic de o gravitate deosebită prin mortalitatea indusă, dar şi prin handicapul motor permanent pe care îl provoacă.

Datorită descoperirii vaccinului împotriva poliomielitei s-a reușit reducerea numărul cazurilor de îmbolnăvire cu virusul polio cu 99,9% la nivel mondial începând cu anul 1988. Aproximativ 19 milioane de copii au fost astfel salvați de la a rămâne cu handicap motor invalidant și permanent.

Vă încurajăm că în aceasta perioadă (și în special în 24 octombrie) să desfășurați acțiuni având ca scop:
- Strângerea de fonduri din surse multiple și donarea acestora către fondul PolioPlus https://www.endpolio.org/donate
- Creșterea conștientizării luptei pentru eradicarea Polio și importanța implicării Rotary în atingerea acestui obiectiv (prin evenimente in spații publice, postări pe social media, prezentari etc)

1 - 2 OCTOMBRIE

Raliul Autonord Rotary

Manager de proiect - Dan Lumezeanu

Echipa - ClaudiuTarta, Florian Salajeanu, Emil Sopoian,Cristina Dina, Lia Rusu,Gabi Costin, IoanaTheodorescu, Eleonora Halga, Adrian Tânjală

Pe data de 1 octombrie s a desfasurat editia a XIV a a Raliului AUTONORD actiune a Clubului Rotary Baia Mare 2005. In acest an au concurat 21 de echipaje si un echipaj pe motocicleta- deschizandu se pentru prima data sectiunea de motociclete. Alaturi de noi au fost prezenti la eveniment colegi de la Rotaract Team Baia Mare, Rotaract Baia Mare, Interact Abstract si o supriza placuta ne au facut, prin prezenta lor cluburile Rotary Targu Lapus, Rotary Samus Satu Mare si Rotary Arad.

16 - 18 SEPTEMBRIE

Drumul horincii - promovarea valorilor tradiționale ale județului, Ediția a II-a

Manager de proiect - CălinTataru

Echipa - Emil Sopoian,Cristina Dina, Lia Rusu, Florian Sălăjeanu, Silviu Zetea,Anamaria Nagy, Gabi Costin, Ioana Theodorescu, Eleonora Halga, ClaudiuTarța,